Kuvaus

Kuvausmatka Shetlanninsaarille 27.6.–4.7.2026

Shetlanti – suulat, lunnit ja myrskyävän meren maisemat

Shetlanti on luontokuvaajan ja seikkailijan unelmakohde – syrjäinen saariryhmä, jossa villi meri, jylhät rantakalliot ja usvaiset nummet luovat unohtumattoman kuvausympäristön.
Tällä ainutlaatuisella matkalla keskitymme suulien, lunnien, kihujen ja saukkojen kuvaamiseen sekä dramaattisten rannikkomaisemien ikuistamiseen vaihtelevassa säässä ja valossa.

Retken kohokohtana on vedenalainen suulien kuvaus – harvinainen mahdollisuus nähdä nämä taitavat sukeltajat kalastamassa aivan veneen vieressä, veden pinnan molemmin puolin. Lisäksi kuvaamme lintukallioilla tuhansia merilintuja, tarkkailemme saukkoja rannan tuntumassa ja etsimme täydellisiä hetkiä myöhäisen kesän valossa.

Shetlanti tarjoaa pohjoisen luonnon karua kauneutta, hiljaisuutta ja elämyksiä, joita ei unohda.

Ajankohta: 28.6–5.7.2026

Matkan kesto: 7 päivää

Kohderyhmä: Shetlannin luontokuvausmatka soveltuu kaikille luontoretkeilystä kiinnostuneille ihmisille. Matkan aikana kävellään muutamia kilometrejä, joten matkalle osallistuminen vaatii kohtuullista kuntoa. 

Osallistujamäärä: maksimissaan 6 henkilöä + suomalainen matkanjohtaja

Majoitus: Majoitus hotellissa kahden hengen huoneissa. Yhden hengen huone on mahdollinen lisämaksusta. 

Varusteet: Mukaan otettavat varusteet ilmoitetaan lähempänä matkan alkamisajankohtaa.

Ruokailut: Matkan hintaan sisältyy ruokailuista aamiainen, lounas tai retkieväs ja päivällinen. 

Matkanjohtaja: Mikko Oivukka, yhteystiedot: info@kuusamonaturephotography.fi

Hinta: 4800€ (sis ALV). Yhden hengen huonelisä 300€. Hinta sisältää kojumaksut, majoitukset, ruokailut (aamiainen ja päivällinen), kuljetukset sekä oppaan palvelut.

Ilmoittautuminen: Sitovat ilmoittautumiset matkalle suoraan verkkokaupasta tai sähköpostilla osoitteeseen info@kuusamonaturephotography.fi. Matka järjestetään, jos on vähintään 3 osallistujaa 30 päivää ennen matkan alkua. 

28.6 – Saapuminen illalla. Majoittuminen Sumburgh-hotellissa.

29.6 – Majoittuminen St Magnus -hotellissa.

Retki Sumburgh Headille merilintuja katsomaan – lunnit, ruokit ja kihut. Tämän jälkeen venematka Nossin merilintuyhdyskunnan ympäri, jossa nähdään mm. suula-parvia ruokailupuuhissa.

30.6 – Majoittuminen St Magnus -hotellissa.
Puoli ryhmää lähtee oppaan kanssa saukkoja etsimään, ja toinen puoli tekee Mikon kanssa maisemakuvausta Eshanessissa.

1.7 – Majoittuminen St Magnus -hotellissa.
Ryhmä vaihtaa vuoroja: toiset saukkoja, toiset maisemia.

2.7 – Majoittuminen St Magnus -hotellissa.
Matka Unstin saarelle katsomaan Hermanessin merilintuyhdyskuntaa – suulat, lunnit ja kihut.

3.7 – Majoittuminen St Magnus -hotellissa.
Matka Yellin saarelle katsomaan lapintiiroja ja riskilöitä sekä varapäivä saukkojen etsintään, jos jompikumpi ryhmä ei onnistunut aiemmin.

4. päivä – Majoittuminen Sumburgh-hotellissa.
Retki Nossin saarelle, jossa päivä vietetään kävellen merilintuyhdyskunnassa.

5. päivä – Lähtö.

Matkan maksaminen

Varauksen yhteydessä maksetaan 800 euron varausmaksu, jota ei palauteta mahdollisen varaajasta johtuvan peruutuksen takia. Jos järjestäjä peruu matkan, kaikki maksut palautetaan täysimääräisenä. Loppuerä laskutetaan myöhemmin, ja se tulee olla maksettuna 45 päivää ennen matkan alkua. Jos varaus tehdään alle 30 vuorokautta ennen matkan alkua, laskutamme koko summan heti varauksen jälkeen.

Vakuutukset

Osallistujat vastaavat itse vakuutuksistaan. Vapaa-ajan tapaturmavakuutus ja kuvauskaluston vakuuttaminen on myös suositeltavaa.

Peruutusehdot

Mikäli peruutus tapahtuu myöhemmin kuin 45 vuorokautta, mutta viimeistään 30 vuorokautta ennen matkan alkamista, pidätämme varausmaksun (500€). Jos peruutus tapahtuu myöhemmin kuin 30 vuorokautta mutta viimeistään 14 vuorokautta ennen matkan alkamista, pidätämme 50% maksusta. Jos peruutus tapahtuu myöhemmin kuin 14 vuorokautta ennen matkan alkamista pidätämme koko matkan maksun. Jos tilalle saadaan uusi lähtijä, niin sitten maksu voidaan palauttaa kokonaisuudessaan varausmaksua 500 euroa lukuunottamatta. Mahdollisia sairastumisesta johtuvia peruutuksia varten suosittelemme matkavakuutusta. 

Järjestäjällä on oikeus peruuttaa matka kuukautta ennen matkan alkua. Jos matka peruutetaan järjestäjän toimesta, kaikki maksut palautetaan.

Lisätiedot 

Pyydämme ystävällisesti ottamaan yhteyttä sähköpostilla info@kuusamonaturephotography.fi, jos tarvitsette lisätietoja.

Varaus

Hinta: 4800  € / osallistuja kahden hengen huoneissa.

Varauksen yhteydessä laskutetaan 800 euron varausmaksu.

Loppulasku lähetetään myöhemmin ja se pitää olla maksettuna 30 päivää ennen matkan alkua.

Matkan järjestää Suomen Luontomatkailu Oy, joka on Kuluttajaviraston rekisteröimä valmismatkanjärjestäjä, jolla on toiminnan edellyttämät vakuudet. Rek. nro 208/24/Mj.

Kuvat Shetland Naturen ottamia!

Tutustu tuleviin matkoihimme!