Kuvaus
Sonytyöpaja Virossa 17.–22.8.2027
Viron Lahemaa ja Põlvan parhaat luontokuvauskohteet
Tervetuloa elokuun Sony-työpajaan Viroon! Tällä kertaa suuntaamme kuvaamaan Viron upeisiin Lahemaan ja Põlvan alueisiin, joissa pääsemme nauttimaan monipuolisesta kesäisestä luonnosta, laadukkaista kuvauskojuista sekä merellisistä kuvausretkistä.
Työpajan aikana keskitymme erityisesti lintujen, eläinten, maisemien ja luonnon yksityiskohtien kuvaamiseen. Samalla tärkeässä roolissa ovat yhdessä tekeminen, kokemusten jakaminen ja uusiin kuvaajiin tutustuminen. Mukaan ovat tervetulleita kaikki kuvaajat kameramerkistä riippumatta – olitpa vasta-alkaja tai kokeneempi kuvaaja. Tärkeintä on halu oppia uutta, kehittää omaa kuvaamista ja viettää mukavia päiviä luonnossa hyvässä kuvausporukassa.
Põlvan alueella kuvaamme laadukkaissa luontokuvauskojuissa, joissa hyvät mahdollisuudet tarjoavat esimerkiksi valkoselkätikka, harmaapäätikka, käpytikka ja tammitikka. Petolinnuista kohteiksi voivat osua muun muassa hiirihaukka, ruskosuohaukka, varpushaukka, kanahaukka ja merikotka. Nisäkkäistä mm. mäyrä, supikoira ja kettu esiintyvät alueella. Luonnollisesti villin luonnon ehdoilla – lajien kohtaamista ei voida koskaan taata.
Lahemaan kansallispuiston rannikko ja upeat suomaisemat tarjoavat puolestaan aivan erilaisen kuvausympäristön. Kesäisellä merellä ja rannoilla voimme kuvata esimerkiksi upeiden maisemien lisäksi mm. vesilintuja, lokkeja sekä merikotkia. Lahemaa on tunnettu monipuolisesta linnustostaan, ja alueella on kirjattu peräti 222 lintulajia.
Veneretki merelle – hylkeitä kuvaamaan
Yksi työpajan kohokohdista on veneretki Itämerelle hylkeitä kuvaamaan. Mereltä käsin pääsemme tarkkailemaan hylkeitä ja merilintuja niiden omassa ympäristössä sekä harjoittelemaan nopeasti liikkuvien kohteiden kuvaamista.
Retken reitti ja kuvauskohteet määräytyvät sääolosuhteiden ja eläinten liikkeiden mukaan. Hylkeiden kohtaaminen on aina aito luontokokemus, joten havaintoja ei voida luvata etukäteen.
Sonyn uusin kalusto testattavana
Menossa mukana on kattava valikoima Sonyn uusinta kuvauskalustoa, jota pääset testaamaan käytännössä työpajan aikana.
Testattavana on esimerkiksi:
- Sony Alpha 7 V – Sonyn uusi täyden kennon hybridikamera, jossa on noin 33 megapikselin kenno, BIONZ XR2 -prosessointi ja kehittynyt AI-avusteinen kohteentunnistus.
- Sony Alpha 7R VI – noin 66,8 megapikselin täyden kennon huippuerottelukamera, joka sopii erityisesti yksityiskohtaiseen lintu-, luonto- ja maisemakuvaukseen.
- Sony Alpha 1 II – 50,1 megapikselin lippulaivarunko ja jopa 30 kuvaa/s sarjakuvaus, erinomainen vaihtoehto vaativaan wildlife-kuvaukseen.
- Sony Alpha 9 III – erityisesti nopeiden tilanteiden kuvaamiseen suunniteltu huippurunko.
- Sony FE 100–400mm F4.5 GM OSS – uusi G Master -telezoom, jossa on kiinteä F4.5-valovoima ja nopea automaattitarkennus.
- Sony FE 400–800mm F6.3–8 G OSS – 400–800 mm:n supertelezoom, jolla ulottuvuutta riittää pienillekin linnuille ja kauempana oleville hylkeille. Telejatkeilla polttoväliä voidaan kasvattaa vielä pidemmälle.
- Sony FE 50–150mm F2 GM – valovoimainen F2-telezoom, joka sopii hienosti esimerkiksi lintujen ympäristökuviin, eläinten lähikuviin, maisemiin ja hämärän tunnelmien tallentamiseen. Jatkuva F2-valovoima mahdollistaa myös kauniin taustan erottelun.
Koulutuksessa käymme läpi kaluston ominaisuuksia ja niiden hyödyntämistä käytännössä. Olitpa vasta-alkaja tai kokenut harrastaja tai ammattilainen, saat vinkkejä muun muassa automaattitarkennukseen, kohteentunnistukseen, valotukseen, pitkien polttovälien käyttöön sekä lintujen ja muiden eläinten kuvaamiseen.
Tärkeintä on kuitenkin päästä kokeilemaan kalustoa oikeissa kuvaustilanteissa ja löytää itselle sopivimmat yhdistelmät.
Luvassa on rento ja käytännönläheinen työpaja, jossa kuvaaminen, oppiminen ja hyvä porukka ovat pääosassa!
Ajankohta: tiistaista sunnuntaihin 17–22.8.2027
Kurssin kesto: 6 päivää.
Kohderyhmä: Työpaja sopii kaikille luontokuvauksesta kiinnostuneille – niin vasta-alkajille kuin kokeneemmille harrastajille ja ammattilaisille. Kameramerkillä ei ole väliä, vaan mukaan voi tulla omalla kalustolla ja halutessaan kokeilla myös työpajassa testattavaa Sonyn kalustoa.
Kuvauspäivät vietetään luonnossa ja erilaisissa kuvausympäristöissä. Kojuille siirtyminen ei vaadi pidempää kävelyä, ja maisema- ja muilla retkillä kävelyä voi kertyä 2–3 kilometriä. Maasto on pääosin luonnossa liikkumiseen soveltuvaa, mutta mukana kannattaa olla säänmukaiset vaatteet ja hyvät jalkineet.
Tärkeintä ei ole aiempi kuvauskokemus tai kaluston määrä, vaan kiinnostus luontokuvaukseen, halu oppia uutta ja viettää mukavia päiviä hyvässä kuvausporukassa.
Osallistumäärä: Maksimissaan 12 henkilöä.
Majoitus: Hotelli Pesa ja
Varusteet: Mukaan otettavat varusteet ilmoitetaan lähempänä kurssin alkamisajankohtaa.
Ruokailut: Kurssin hinta sisältää aamiaiset, lounaat tai retkieväät ja päivälliset.
Kouluttaja: Sonyn kanssa yhteistyötä tekevät luotettavat ja kokeneet luontokuvauskouluttajat Mikko Oivukka ja Petri Puurunen.
Yhteystiedot: info@kuusamonaturephotography.fi
Ilmoittautuminen: Sitovat ilmoittautumiset kurssille sähköpostilla osoitteeseen info@kuusamonaturephotography.fi. Työpaja järjestetään, jos on vähintään 10 osallistujaa 30 päivää ennen työpajan alkua.
Suunniteltu ohjelma:
Tiistai 17.8. Matka Helsingistä Lahemaalle
- Majoittuminen ja tutustuminen
- Puoliryhmää Mikon kanssa veneretkelle kuvaamaan hylkeitä ja puoliryhmää Petrin kanssa Lahemaan kansallispuistoon maisemaretkelle
Keskiviikko 18.8. kuvausaamu Lahemaalla ja siirtyminen Põlvaan
- aamupäivällä puoliryhmää Mikon kanssa veneretkelle kuvaamaan hylkeitä ja puoliryhmää Petrin kanssa Lahemaan kansallispuistoon maisemaretkelle
-
siirtyminen Põlvaan
- illalla kuvausta Põlvan alueella
Torstai 19.8. kojukuvauspäivä
- lintu- ja eläinkuvausta Wildlife-dreamsin kojuilla.
- halukkailla mahdollisuus maisemaretkeen Petrin kanssa.
Perjantai 20.8. kojukuvauspäivä
- lintu- ja eläinkuvausta Wildlife-dreamsin kojuilla
- halukkailla mahdollisuus maisemaretkeen Petrin kanssa.
Lauantai 21.8. maastokuvauspäivä
- lintukuvausta maastossa Mikon kanssa
- halukkailla mahdollisuus maisemaretkeen Petrin kanssa.
Sunnuntai 22.8. paluumatka
- aamiainen ja kotiinpaluu
VARAA TYÖPAJA TÄSTÄ:
Hinnat sisältäen matkat Helsingistä (laiva ja auto), kojumaksut, koulutukset, Sonyn kaluston testaamisen, majoitukset sekä ruokailut (aamiainen, retkieväät ja päivällinen):
1250,- / 2 hlön huone
1450,- / 1 hlön huone
*Kiitos yhteistyömme Sonyn kanssa voimme tarjota työpajan edullisemmin verrattuna muihin vastaaviin koulutuksiin!
Varauksen yhteydessä laskutetaan 300 euron varausmaksu.
Loppulasku lähetetään noin 1–2 kuukausi ennen kurssin alkua.
Jos sinulla on varauksen kanssa ongelmia, niin laita meille sähköpostia ja hoidamme varauksen kuntoon!
Matkan järjestää Suomen Luontomatkailu Oy, joka on Kuluttajaviraston rekisteröimä valmismatkanjärjestäjä, jolla on toiminnan edellyttämät vakuudet. Rek. nro 208/24/Mj.
“Mikko Oivukka on Kuusamossa asuva lintujen tarkkailun ja lintukuvauksen asiantuntija. Luonnossa koettuen hetkien jakaminen tarinoiden ja kuvien avulla luovat luonto-oppaana toimivan Mikon luontokuvauksen tyylin. Lintukuvauksen lisäksi Mikko kuvaa monipuolisesti maisemia, makroa ja videoita Kuusamosta ympäri maailman.”
”Petri Puurunen on valokuvauksen moniosaaja. Työkalupakista löytyy osaamista laidasta laitaan dronekuvauksesta, filttereiden syvälliseen osaamiseen ja monipuolisen kaluston hallintaan. Petrin voi bongata kuvaamassa niin kaupungin sykkeestä kuin luonnon syleilystä. Ominta aluetta on maisema- ja miljöökuvaus.”
Katso kurssitarjontamme























